Ripple je sistem za poravnanje plaćanja i mreža za menjanje valuta, koja može da obrađuje transakcije na globalnom nivou. Kreiran je od strane Ripple Labs Inc., kompanije iz silicijumske doline koju su 2013. osnovali Kris Larsen i DžedMekejleb.
Sam cilj dizajniranja je da bankama pruži isplativiju, bržu i pojednostavljenu opciju za obavljanje prekograničnih transakcija. Ripple omogućava da transfer traje nekoliko sekundi od početka do kraja i obezbeđuje transparentnost transakcije i skoro trenutni status poravnjanja.
Šta je XRP token?
XRP je kriptovaluta i izvorni token koji koristi Ripple. Razlikuje se od drugih kriptovaluta jer je u vlasništvu određene kompanije a ne decentralizovane zajednice. XRP nije stvoren kao alternativa postojećim kriptovalutama, već kao posrednik između različitih jedinica vrednosti
Takođe, primetno je da XRP blokčejn funkcioniše malo drugačije od većine drugih kriptovaluta. Umesto da se oslanja na rudare za validaciju transakcija, XRP-ov blok lanac koristi mehanizam konsenzusa poznat kao “Algoritam konsenzusa Ripple protokola” (RPCA). RPCA koristi mrežu čvorova validatora kako bi osigurao da su svi podaci validni pre nego što se dodaju u knjigu. Kao dodatni sloj validacije, novi unosi u knjigu takođe zahtevaju odobrenje većine čvorova validatora da bi bili dodati. Ova struktura smanjuje potrebu za velikom količinom energije, istovremeno pružajući optimalno sigurnu i pouzdanu mrežu.
Na tržištu postoji maksimalna ponuda od 100 milijardi XRP tokena i kompanija kontroliše oko 60% njih. Kompanija je oko 55 milijardi XRP kovanica koje poseduje stavila na obezbeđeni deponovani račun, sa kojeg može da izda milijardu novčića svakog meseca.
Misija Ripple-a je da omogući slobodan protok novca širom sveta. Da bi to uradio, Ripple namerava da pruži finansijske usluge svim ljudima, bez obzira na zemlju, lokaciju ili finansijska sredstva.
Kao što sajt Ripple navodi: “Verujemo da pristup svetskim finansijskim sistemima ne bi trebalo da bude privilegija, to bi trebalo da bude pravo.